مرتبه
تاریخ : شنبه 11 آذر 1391

اکسترانت چیست؟

 

اکسترانت یک شبکه ی شخصی است که از پروتکل اینترنت و اتصالات شبکه استفاده می کند وامکان استفاده از سیستم ارتباط از دور جمعی برای محفوظ نگهداشتن اطلاعات مبادله شده سازمان ها یا ادارات بوسیله ی کارپردازان وفروشندگان و شرکا و مشتریان یا دیگر تجار را فراهم می کند.

اکسترانت می تواند به عنوان بخشی از اینترانت یک کمپانی تعریف شود که برای کاربران خارجی کمپانی تمدید گردیده است. هم چنین اکسترانت به این صورت نیز تعریف شده است که :روشی است اینترنتی برای انجام تجارت با سایر کمپانی ها که کیفیت ان به خوبی فروش محصولات به مشتریان می باشد.

به طور مختصر می تواند از یک اکسترانت به عنوان یک"اینترنت شخصی سطح بالاتر از اینترنت " برداشت شود.

یکی از دلایل ساخت و ایجاد اکسترانت یک  buzz word است برای بیان انچه که مو سسات حقوقی در طی یک دهه مجبور به انجام ان هستند که شامل اتصال داخلی به یکدیگر برای ساخت شبکه های شخصی برای تبادل اطلاعات می باشد.

استفاده ی رایج دیگر از اصطلاح اکسترانت برای تعیین بخش خصوصی یک وب سایت می باشد . محلی  که کاربران خصوصی می توانند هدایت ان را به دست گیرند و به ان ها اختیار داده شود توسط مکانیزم سندیت در یک صفحه ی مر تبط.

 


 

مندرجات

1-امنیت

2-استفاده های صنعتی

3-مزایا

4-معایب

5-بازبینی

6-مراجع

7-مطالب افزوده

 

امنیت

اکسترانت نیاز به امنیت و اختفا دارد. این نیاز ها می تواند توسط دیواره های اتش و مدیریت کاربرو پنهان کردن پیام ها و استفاده از شبکه های خصوصی مجازی (VPNها) می شود که دستیابی به ان ها توسط شبکه های عمومی صورت می گیرد.

 

استفاده های صنعتی

در اواخر سال 1920 و اوایل سال 2000 چندین صنعت شروع به استفاده از لفظ اکسترانت برای تعریف مخازن مر کزی تبادل اطلاعات که تو سط وب تنها برای اعضای قدرتمند گروه های کاری ویژه قا بل دستیا بی بود نمو دند.

به عنوان مثا ل در مرکز صنعتی تیم ها ی پروژه می توانند به پروژه های اکسترانت برای تبادل طرح ها و مدارک , تفسیر و بیان ان ها, ارسال درخواست هایی  برای اطلاعات و ...

دستیا بی پیدا کنند.

در سال 2003 در ایا لت کینگ دوم چند فروشنده ی عمده و بر جسته از شبکه برای ایجاد همکاری ما بین تولید کنند گان فناوری یا NCCTP  و پیشرفت فناوری ها  و دایر نمودن استاندارد ها ی  تبادل اطلاعات بین دستگاه های مختلف استفاده کردند.

در امریکا, استرالیا,  اسکاندیناوی , المان و بلژیک و سایر منا طق نیز از همین نوع مراکز ایجاد فناوری ساخته شد و ترقی نمود. برخی ازمواردی که در سرویس سخت افزاری پیشنهاد شد به وسیله ی فروشندگان دایر به عنوان تولید کنندگان سرویس ها ی کاربردی پایه گذاری شد. مخصوصا که اکسترانت ها ی ایمن برای تولید سرویس های روم های اطلاعاتی مجازی در چندین بخش برای شرکت ها و کمپانی ها استفاده می شوند(شامل قوانین و بازرسی)

کاربردهای تجاری مختلف دیگری از اکسترانت نیز وجود دارند که برخی از ان ها فایل های پا لایش شده ی مرتب هستند و گروه دیگر شامل همکاری وسیع و ابزار های مدیریت پروژه هستند.

 

مزایا

1-اکسترانت می تواند سود دهی تشکیلات و سازمان ها را به وسیله ی مرا حل اتوماسیون که قبلا به صورت دستی انجام می شد ارتقا دهد.(مرتب سازی دوباره ی فهرست اموال کارپردازان: eg  ) هم چنین اتوماسیون می تواند میزان خطا های این مراحل را کاهش دهد.

 

2-اکسترانت به سازمان ها یا اطلا عات پروژه اجازه میدهد که در زمان های مناسب برای شرکای تجاری و مشتریان, کارمندان و سرمایه گذاران در دسترس باشند. این کار باعث صرفه جویی زمان می شود و این یک مزیت است در بخش های تجاری مختلف.

 

3-اطلاعات موجود در یک اکسترانت می تواند به روز شود  ویرایش شود و فورا تغییر داده شود. بنا برین همه کاربران توانا به سرعت به اطلاعات به روزی دسترسی دارند.

 

4-اکسترانت می تواند ارتبا طات را به وسیله ی راهنمایی مشتریان ارتقا دهد و ان ها را به اطلا عات دقیق و به روز مجهز کند.

 

معایب

1-اکسترانت می تواند برای ابزار های اجرا و نگهداری در سازمان ها گران تمام شود.

 

2-امنیت اکسترانت زمانی که اکسترانت شامل اطلاعات با ارزشی باشد می تواند یک نگرانی بزرگ باشد. برای جلوگیری از از بین رفتن اطلاعات حساس از راه اشتباهات دستیابی به سیستم نیاز به دقت کنترل دارد.

 

3- اکسترانت می تواند برخورد های شخصی با مشتریان و شرکای تجاری را کاهش دهد گه این مسئله می تواند یک فقدان ارتباطی ایجاد کند میان مردم و کمپانی ها. این موضوع زمانی که پای صداقت میان شرکای تجاری و مشتریان به میان می اید به تجارت صدمه میزندطبقه بندی: اکسترانت چیست؟، 
برچسب ها: اکسترانت، شبکه، امنیت اکسترانت، مزایای اکسترانت،
آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic