مرتبه
تاریخ : پنجشنبه 13 آبان 1389
تعریف File System در کتب علمی به این صورت است: File System یا FS ، لایه‌ای است در هسته سیستم عامل (یا کرنل Kernel) که وظیفه آن، کار با فایل‌هاست.

به طور مثال وظیفه این بخش است که تعیین کند چه کاراکترهایی می‌توانند در نام فایل استفاده شوند و یا طول نام فایل در نهایت چقدر باشد. یا اینکه حجم نهایی فایل چقدر باشد.

مثلاً همانطور که می‌دانید در سیستمِ فایلی ویندوز اجازه نمی‌دهد کاراکترهایی مثل ? < > \ / : ; و غیره را در نام فایل استفاده کنید. اما سیستمِ فایلی لینوکس به شما اجازه می‌دهد از هر کاراکتری (به جز /) استفاده کنید!

توجه: دقت کنید که در بحث سیستم عامل (به ویژه در لینوکس) هر گاه گفته می‌شود File، پوشه نیز مورد نظر است. در حقیقت از این دیدگاه، یک پوشه یا Folder یک فایل به حساب می‌آید که به محل چندین فایل دیگر اشاره دارد...

 

پس در کل، "File System" تعیین کننده نوع ذخیره سازی، نوع دسترسی و سازماندهی داده‌ها بر روی هارد دیسک است.

به عبارت دیگر، یک "File System" یا "سیستم پرونده"، یک پایگاه‌داده‌ تک‌منظوره برای ذخیره، سازمان‌دهی، دستکاری و بازیابی داده‌ها است.

سیستم عامل ویندوز، سه فایل سیستم مشهور دارد:

FAT 16* (که البته این روزها منقرض شده است)

FAT 32

NTFS

که NTFS جدیدترین و آخرین نسخه از فایل سیستم مربوط به مایکروسافت است. (مخفف New Technology File System = سیستمِ فایلی با تکنولوژی جدید)

سؤالات زیادی دیده می‌شود در مورد تفاوت این فایل سیستم‌ها. به خصوص هنگام پارتیشن‌بندی هارد دیسک، کاربران سؤال می‌کنند که من با کدام نوع از این فایل سیستم‌ها، درایو را فرمت کنم؟


منبعمنبع:
http://www.daneshju-pnu.blogfa.com

آخرین مطالب
آرشیو مطالب
صفحات جانبی
پیوند های روزانه
امکانات جانبی
blogskin

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود فیلم

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic